„Majówka we Lwowie” to temat kolejnego spotkania ze znanym krakowskim podróżnikiem – Andrzejem Pasławskim, które odbyło się 14-go marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej. 

LWÓW – obecnie największe miasto zachodniej Ukrainy, datowane od 1256 roku, później stolica Galicji. Miasto, w którym splotła się historia Wschodu i Zachodu, gdzie swe miejsce znalazła polskość, ale i Ormianie, Żydzi, Niemcy i wiele innych nacji współżyło na sąsiadujących ulicach.
Tu ruszył pierwszy elektryczny tramwaj, tu ulice rozbłysły pierwszym ulicznym oświetleniem elektrycznym. Wielu Polaków znajduje tu „swojską” atmosferę, wielu wraca z łezką w oku. 

Podróżnik „zabrał” nas na wycieczkę po znanych i rzadziej uczęszczanych miejscach Lwowa, a przede wszystkim po Starówce – wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, choć zobaczyliśmy też inne zakamarki, perły narodowej kultury. Z ratuszowej wieży podziwialiśmy widok z góry na wszystkie strony świata, odwiedziliśmy naturalnie Cmentarz Orląt Lwowskich, ale też zobaczyliśmy, jak wygląda 1 Maja na lwowskim bazarze i bulwary podczas prawosławnych Świąt Wielkanocnych./MBP/